Annual Membership Fee

To the Treasurers 
of the Eurpean Societies of Cytology

Pay the annual membership fee
for your National Society

to the European Federation:
use a
wire transfer

Who's Online

We have 59 guests and no members online

BAC ASM 2017

10th EFCS Tutorial - Programme

Created: 13 December 2016
Written by EFCS Webmaster
EFCS HD logo black

sweden 
The Swedish Society of Clinical Cytology

10th Annual EFCS Tutorial 5 – 9 June 2017

Sahlgrenska University Hospital,
Gothenbur, Sweden

PDFpdf button

Local Host: Christina Kåbjörn Gustafsson  ( )
EFCS Tutorial Chair: Luigi Di Bonito ( )


Monday 5th June: 

8.30 – 9.00    Introduction and pre-test (Luigi Di Bonito)

9.00 – 10.00 Lecture: Technical aspects of cytology including special stains and ancillary techniques (Eva Darai Ramqvist and Henryk Domanski)

10.00 – 10.30 Lecture: Lymph nodes (reactive, metastases and lymphomas) (Edneia Tani)

10.30 – 11.00 Coffee break

11.00 – 12.30  Workshop: Lymph nodes (Edneia Tani)

12.30 – 13.00 Interactive slide seminar: Lymph nodes (Edneia Tani)

13.00 – 14.00  Lunch

14.00 – 14.30 Lecture: Liver, biliary tract and pancreas cytology (Anders Hjerpe and Henryk Domanski)

14.30-16.00  Workshop: Liver, biliary tract and pancreas cytology (Anders Hjerpe and Henryk Domanski)

16.00 – 16.30  Coffee break

16.30 – 17.00 Interactive slide seminar: Liver, biliary tract and pancreas cytology (Anders Hjerpe and Henryk Domanski)

17.00 – 17.30 Lecture: rapid on-site evaluation of FNAs (Henryk Domanski)

18.30 – 21.00 Welcome reception


Tuesday 6th June:

8.30 9.00  Serous effusions (pleura and peritoneum, mesothelioma, metastasis) (Anders Hjerpe)

9.00    10.30 Workshop: Serous effusions (Anders Hjerpe)

10.30 – 11.00  Coffee break

11.00 – 11.30  Interactive slide seminar: Serous effusions (Anders Hjerpe)

11.30 – 12.00  Lecture: Respiratory tract cytology including EBUS and recent advances (Lukas Bubendorf)

12.00 – 13.00 Workshop: Respiratory tract cytology (Lukas Bubendorf)

13.00 – 14.00  Lunch 

14.00 – 14.30 Workshop (continued): Respiratory tract cytology (Lukas Bubendorf)

14.30 – 15.00  Interactive slide seminar: Respiratory tract cytology (Lukas Bubendorf)

15.00 – 15.30 Lecture: Salivary glands (Jerzy Klijanienko)

15.30 – 16.00 Workshop: Salivary glands (Jerzy Klijanienko)

16.00 - 16.30  Coffee break

16.30 – 17.30  Workshop (continued): Salivary glands (Jerzy Klijanienko)

17.30 – 18.00 Interactive slide seminar: Salivary glands (Jerzy Klijanienko)


Wednesday 7th June:

8.30 - 9.00    Urine cytology – classification, morphology and new techniques (Lukas Bubendorf)

9.00 - 10.00  Workshop: Urine cytology (Lukas Bubendorf)

10.00 – 10.30 Interactive slide seminar: Urine cytology (Lukas Bubendorf)

10.30 – 11.00 Coffee break

11.00 – 11.30 Lecture: Cytological diagnostics of breast lesions and new technologies (Jerzy Klijanienko)

11.30 – 13.00 Workshop: Breast FNAC including immunocytochemistry and cyto-histological correlation (Jerzy Klijanienko)

13.00 - 14.00  Lunch

14.00 – 14.30 Interactive slide seminar: Breast FNAC (Jerzy Klijanienko)

14.30 – 15.00 Lecture: Thyroid FNA including classification and new technologies (Beatrix Priollet)

15.00 – 16.00 Workshop: Thyroid FNA (Beatrix Priollet)

16.00 – 16.30  Coffee break

16.30 – 17.00 Interactive slide seminar: Thyroid FNA (Beatrix Priollet)

17.30 – 23.00 Visit to the archipelago and dinner


Thursday 8th June:

8.45 - 9.45 Gynaecological cytology – technical aspects (staining, liquid-based and conventional cytology) and HPV test in primary screening (Anders Hjerpe)

9.45 - 10.30   Lecture: Classification, reactive changes, low- and high-grade squamous intraepithelial lesions, squamous cell carcinoma and ASC (Roberto Dina)

10.30 – 11.00 Coffee break

11.00 – 12.30 Workshop: Squamous lesions, reactive changes and ASC (conventional and liquid-based cytology) (Roberto Dina / Giovanni Negri)

12.30 – 13.00 Lecture: Glandular lesions, reactive changes and AGC (Giovanni Negri)

13.00 – 14.00  Lunch  

14.00 – 15.30  Workshop: Glandular lesions, reactive changes and AGC (conventional and liquid-based cytology) (Giovanni Negri / Roberto Dina) 

15.30 – 16.00 Lecture: New technologies in cervical cytology (Giovanni Negri)

16.00 – 16.30 Coffee break 

16.30 - 17.00  Interactive slide seminar: Gynecological cytology (Luigi Di Bonito)

17.00 – 17.30  Lecture: Eurocytology (Roberto Dina)


Friday 9th June:

8.30 – 9.00 Lecture: Low-grade and ASC-US cytology with HPV triage; outcome and indication for follow-up (Amanda Herbert)

9.00 – 10.30 Workshop: Squamous and glandular lesions and look-alikes, ASC, AGC

(conventional and liquid-based cytology) (Amanda Herbert, Giovanni Negri, Roberto Dina)

10.30 – 11.00  Coffee break

11.00 – 12.00 Interactive slide seminar: Gynecological cytology (Luigi Di Bonito)

12.00 – 12.30 Post-test and feedback discussion (Luigi Di Bonito)


Quate Logo1

QUATE Examination Timetable – Friday 9th June

14.30             Candidate registration and ID check

14.45              Instructions to candidates

15.00              Written paper (MCQ)

16.00               Break

16.30             Screening test (slides 1 to 8)

17.55              Short Break

18.05             Screening test (slides 9 to 16)

19.30              Exam finishes

20.30             Exam results posted for candidates to view


 

Map of visitors

Cervical cancer petition